Méregtelenítés garanciával Természetes méregtelenítés Nem génmanipulált Svájci minőség

Kysané zelí – strava a lék pro každého

Kysané zelíV zimě vyžaduje lidský organismus zvýšenou potřebu vitamínů. Chybějící vitamíny se snažíme doplňovat exotickým ovocem, jako jsou například kivi, citróny, pomeranče anebo banány, a zapomínáme přitom na vynikající domácí zdroj vitamínů, jakým je zelí. Zelí je pro zachování zdraví mimořádně důležitým zdrojem živin.

Podle odborníků je syrové, anebo i kysané zelí jednou z nejzdravějších potravin. Kysané zelí je mimořádně vhodné pro každého: zdravé či nemocné lidi anebo i jako součást diety.

Málokomu je známo, že zelí je nejdéle pěstovaná zelenina – pěstuje se už více než 4 tisíce let. Jeho pravlastí je západní pobřeží Středozemního moře a pobřeží Atlantického oceánu. Ve starověkém Egyptě přisuzovali zelí božskou sílu a stavěli mu dokonce oltáře. Kysané zelí a jeho příznivý vliv znali už i staří Řekové a rovněž staří Římané. Používali ho k léčbě žaludečních vředů a moru.

Námořníci už v 16. století věděli, že kysané zelí má vynikající preventivní účinek proti skorbutu (onemocnění, které vzniká v důsledku nedostatku vitamínu C). Konzervaci solením celých zelných hlav znali a používali už i staří Římané. Je pravděpodobné, že metodu přípravy dnešní podoby kyselého zelí přebrali Slované od Tatarů už kdysi dávno ve středověku. V naší zemi a v okolních státech má kysané zelí, jeho příprava a konzumace dlouhodobou tradici. S vynikajícím efektem kyselého zelí má zkušenosti snad každá domácnost. Kysané zelí je vhodné na konzumaci pro každého člověka. Díky jeho pravidelné konzumaci lze předcházet infarktům, depresivním stavům, mrtvici a jiným civilizačním nemocem. Častá konzumace kyselého zelí je mimořádně doporučována nemocným na diabetes.

Kysané zelí – bohatý zdroj výživy

Kysané zelí je bohaté hlavně na beta-karoten (provitamín A) a vitamín C. Dále obsahuje významné množství vitamínů B, E a K.

Kysané zelí obsahuje mnoho minerálních látek. Ve velkém množství se v něm nachází draslík, který je pro lidský organismus velmi důležitý. Nachází se v něm rovněž vápník, fosfor, železo, zinek a magnézium, dále stopové prvky, z nichž nejdůležitější je síra.

Zanedbatelný není ani fakt, že kysané zelí je bohaté také na protinádorové a antibioticky působící fytochemikálie (bioaktivní látky nacházející se v rostlinách), životodárné enzymy, na aminokyseliny obsahující síru a hořčičný olej.

Proč je kysané zelí přínosnější pro zdraví než čerstvé?

 • Kysané zelí má díky aktivitě bakterií kyseliny mléčné vyšší obsah vitamínu C, než zelí čerstvé. Kysané zelí už při množství 200 g pokryje potřebu denní dávky vitamínu C. Dále obsahuje kyselinu listovou – vitamín B9 – který zlepšuje využití vitamínu C v organismu.

 • Kysané zelí je bohaté na vitamín K. Sto gramů kysaného zelí obsahuje dvounásobek doporučené denní dávky vitamínu K. Napomáhá hojení ran a zlepšuje srážlivost krve.

 • Během kvašení vytváří kysané zelí velké množství kolinu (součást vitamínů komplexu B), který hraje důležitou roli v metabolismu tuků, dále pak snižuje hladinu tuků v krvi.

Ze širokospektrálního a vědeckého hlediska má kysané zelí - díky svému mimořádně vzácnému složení - univerzální využití pro různé lékařské cíle. Mnohé léčebné metody pomocí zelí jsou dávno využívány také v lidovém léčitelství.

Kysané zelí detoxikuje organismus

Kysané zelí a jeho nejcennější složka kyselina mléčná spolu s vitamínem B pomáhá při regeneraci poškozené střevní sliznice. Kysané zelí a šťáva z něho velmi příznivě působí na střevní mikroflóru.

Kysané zelí obsahuje probiotické bakterie kyseliny mléčné, která brání rozmnožení patogenních a fermentačních bakterií. Konzumace kysaného zelí stimuluje pohyb střev – peristaltiku, vylučování toxických látek z těla, podporuje metabolismus a díky diuretickým účinkům umožňuje rychlé odstranění odpadních látek z těla. Kysané zelí obsahuje velké množství vlákniny s vysokým podílem celulózy, která zlepšuje průchodnost střev, podporuje pravidelné vyprazdňování a zabraňuje vzniku zácpy. Kysané zelí má obzvlášť vynikající efekt při chronické zácpě a v případě příznaků divertikulózy. Konzumace jednoho decilitru čerstvé zelné šťávy 3-4x denně uklidňuje iritované nebo zanícené tlusté střevo. Efektivní je i při bakteriálním kvašení a při narušení rovnováhy zažívacího traktu.

Kyselina mléčná přímo podporuje trávení v žaludku tak, že kompenzuje nedostatek tvorby kyseliny solné. Nepasterizované kysané zelí je bohatým zdrojem enzymů s podobnými účinky, jako jsou enzymy pankreatu. Kysané zelí a jeho denní konzumace může být účinnou pomocí v těch případech, kdy fungování pankreatu je nedostatečné.

Kysané zelí a jeho konzumace může pomoci nemocným na cukrovku při snižování výkyvů hladiny cukru v krvi.

Kysané zelí obsahuje bakterie kyseliny mléčné a má velmi pozitivní vliv na fungování žlučníku, čímž nepřímo snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Kysané zelí může napomáhat také v prevenci depresivních stavů, obsahuje totiž vitamíny B9 a B12 potřebné pro správné fungování nervového systému. Kysané zelí dále obsahuje acetilkolint, který pomáhá odevzdávat podněty a uklidňuje vegetační nervový systém. Už dlouho je známá tříměsíční léčebná zelná kúra proti depresím.

Pomoc proti nádorům – účinně chrání proti nádorům jater, plic, tlustého střeva a proti rakovině prsníku. Věděli jste to? Účinné látky, které zabraňují proliferaci nádorových buněk, vznikají při procesu kvašení zelí. Jsou to takzvané izotiocianáty – takové látky, které mají silný protinádorový účinek.

To je jen několik příkladů příznivého vlivu kyselého zelí na organismus člověka. Existuje ale mnohem více důvodů, proč je kysané zelí obzvlášť důležité pro zachování zdraví. Proto je důležité, abychom tuto vynikající zeleninu pravidelně konzumovali hlavně v zimě.

Pozor! Sterilizováním, vařením, dušením, anebo pečením se cenné látky znehodnocují, proto se kysané zelí doporučuje konzumovat v syrovém stavu, např. jako součást salátů.

Protože kysané zelí obsahuje velké množství vitamínu K, při zvýšené srážlivosti krve se kvůli zvýšenému riziku trombózy nedoporučuje jeho konzumace ve formě kúry.

Zopakujme si ve zkratce, jaký příznivý efekt má kysané zelí a jeho konzumace na zdraví člověka:

 • zvyšuje toleranci na stres;

 • přispívá k duševní rovnováze a dobré náladě;

 • pozitivně ovlivňuje činnost každého svalu v těle, včetně svalů střev a srdcového svalu;

 • posiluje imunitu;

 • má omlazující účinek;

 • napomáhá tvorbě červených krvinek;

 • účinně účinkuje proti revmatoidní artitidě;

 • pomáhá detoxikaci organismu;

 • snižuje krevní cukr;

 • chrání proti vzniku nádorů;

 • zelná šťáva má příznivý účinek na některé žaludeční a dvanácterníkové vředy.

Poznámka: Syrové kysané zelí v množství 100 – 150 g a jeho každodenní konzumace se doporučuje hlavně lidem, které dlouhodobě trápí přetrvávající chronická zácpa. Během detoxikačního programu se v rámci očisty střev doporučuje alespoň jednou denně konzumovat kyselé zelí a rovněž vypít 2 dl zelné šťávy.

Swiss Probiotix®

Swiss Probiotix® - Probiotikum prémiové kvality

Swiss Probiotix® je vysoce účinný, lyofilizovaný, profesionálně vyvinutý probiotický doplněk, rozpustný ve střevech, ve vegetariánských kapslích. Obsahuje 10 účinných druhů bakterií s minimálně 4 miliardami buněk v kapsli. Díky svému složení zabezpečuje rovnovážnou směs důležitých druhů střevních bakterií. Vhodné také pro vegetariány. Zdravá flóra tlustého střeva poskytuje základ silnému imunitnímu systému, základ pro zdraví a dlouhý život. Probiotika jsou prospěšné bakterie, které chrání střevní systém člověka.