Celiakie je jedním z nejčastějších onemocnění zažívacího ústrojí, které způsobuje potrava.
Celiakie je geneticky podmíněné vrozené autoimunitní onemocnění. To znamená, že člověk se s celiakí už narodí. Celiakie se nedá úplně vyléčit, ale lze ji dostatečně léčit.
Celiakie je celoživotní onemocnění a jediným možným způsobem její léčby je bezlepková dieta. Celiakie se neprojevuje hned po narození. Celiakie se začíná projevovat nejčastěji koncem prvního roku života (po zavedení moučných jídel do stravy) anebo v druhém a třetím roce života. V současnosti se začátek tohoto onemocnění přesouvá do vyššího věku. Je jen otázkou času, kdy se celiakie projeví. Předpokládá se, že na propuknutí onemocnění se zúčastňují kromě nevhodné stravy i spouštěcí mechanismy, jako jsou stres, těhotenství, trauma, operace, virová infekce. Celiakie postihuje jednoho ze 140 až 300 lidí. Celiakie se tedy stává jedním z nejrozšířenějších onemocnění trávicího systému s různorodým a širokým spektrem klinických příznaků. U postiženého jedince dosahuje vrchol kolem 1. - 2. roku, 30. roku, nebo 60. roku života.
Celiakie (glutenová enteropatie) je poškození sliznice tenkého střeva. Zapříčiňuje ji nesnášenlivost bílkoviny glutenu, nazývaného také lepek. Gluten je zásobný protein nacházející se v pšenici a ostatních cereáliích, jako jsou žito, ječmen a oves. Z glutenu lze alkoholem extrahovat část bílkoviny nazývané gliadin, který se pokládá při vzniku celiakie za nejškodlivější bílkovinu.
Povrch zdravého, normálního tenkého střeva je zvrásněný a jeho plochu až 5- násobně zvětšují drobné výrůstky, tzv. klky a mikroklky. Právě těmito výrůstky se ze stravy do krevního oběhu vstřebávají základní živiny.
Následkem zděděné poruchy genetické informace u celiatiků selhávají kontrolní mechanismy a nastává chrlení protilátek imunitním systémem, i proti vlastním antigenům - což je základ každého autoimunitního onemocnění. Obzvlášť bombarduje protilátkami transglutaminázu, enzym štěpící lepek. Následkem toho není postižený jedinec schopný zužitkovat lepek, který se stává pro jeho tělo toxickým. Kromě toho se v tenkém střevě začnou produkovat látky, které vyvolávají zánět sliznice tenkého střeva. Následkem toho dochází k vyhlazení sliznice tenkého střeva. Tím se zmenšuje plocha pro vstřebávání živin, které nevyužité odcházejí stolicí, a tak tělo soustavně trpí jejich nedostatkem.
Celiakie se v počátečním stádiu projevuje celkovou slabostí. Vhodná bezlepková dieta však stav zlepšuje natolik, že postižený se může téměř úplně zotavit.
Podmínkou je ale celoživotní přísné dodržování této diety, která umožňuje žít bez obtíží a předcházet vzniku komplikací. Sliznice střeva se regeneruje a nemoc je v tomto případě reverzibilní.
Pokud se celiakie neléčí (velmi přísnou dietou) anebo je nespoznaná, celiakie může způsobit mnoho komplikací, jako např. nedostatečné vstřebávání živin, postižení nervového systému, kostí, pankreatu, jater, štítné žlázy a jiná vážná onemocnění (epilepsie, diabetes mellitus, onemocnění a poruchy jater, poruchy imunity). V konečném důsledku, pokud se celiakie dlouhodobě neléčí, tělo se natolik vyčerpá, zeslábne, postupně mu vypovídají službu další a další orgány, až nakonec celiakie způsobí předčasné celkové selhání organismu.
Pronásledují vás trávicí potíže, nedá vám klidně spát nevysvětlitelný pokles hmotnosti a zubař vám při každé návštěvě objeví nový kaz? Způsobuje vám problémy potrava obsahující mouku?
I takové příznaky můžete mít, pokud se váš trávicí trakt rozhodne stávkovat a s potravinami obsahujícími lepek začne svádět krutý boj. V takovém případě je vaše diagnóza jasná – celiakie, a je potřebné se proto co nejdříve obrátit na lékaře. Člověk, kterého postihla celiakie, ztrácí na váze, trápí ho průjmy, má nedostatek důležitých látek v organismu (laboratorní vyšetření krve). Míra subjektivních potíží a odchylek v laboratorních vyšetřeních závisí na rozsahu a stupni vyhlazení sliznice. Pokud je mírné, potíže jsou nevýrazné, a naopak, při úplném vyhlazení se příznaky projevují naplno.
Kromě těchto typických projevů se u dětí často setkáváme s netypickými formami celiakie, a to zejména u kojenců, dětí předškolního a školního věku. Děti s tímto atypicky probíhajícím onemocněním mívají poruchy růstu a jen málokdy se u nich vyskytují typické projevy nemoci, jako např. častá stolice, dokonce naopak mohou trpět zácpou.
Celiakie se v minulosti považovala za poměrně vzácné onemocnění, projevující se zejména u dětí. Avšak zásluhou nových diagnostických možností (hlavně vyšetřování hladiny specifických protilátek z krve) se potvrdilo, že výskyt onemocnění v našich zeměpisných šířkách je dnes asi desetinásobně vyšší.
Diagnóza se stanovuje na základě imunologického vyšetření, které prokáže protilátky proti lepku v krvi. U lidí s pozitivním výsledkem imunologických testů lékař předepíše biopsii tenkého střeva (histologické vyšetření odebraného vzorku), kterou je možné potvrdit diagnózu. Často je však nutná opakovaná biopsie i s časovým odstupem po dietě, anebo pokud se celiakie nezlepšuje. Ke stanovení diagnózy je mnohdy potřebné udělat i speciální rtg vyšetření. Diagnózu může někdy definitivně potvrdit až zjištěné zlepšení anebo ústup příznaků onemocnění (rovněž pomocí biopsie) po přísné dietě. Důležité je přitom vyloučit i jiná onemocnění, která způsobují malabsorbci (poruchu vstřebávání živin ve střevě), jako např. Crohnovu chorobu (chronický zánět střeva), Whippleovu chorobu (chronické infekční systémové onemocnění zejména tenkého střeva, zapříčiněné bakterií Tropheryma whippelii), parazitózy (nemoci způsobené parazity) a jiná onemocnění.
Jak nemoc zvládnout?
Hlavním zdrojem lepku jsou základní obilniny - pšenice, žito, ječmen, oves a výrobky z nich - mouka, krupice, ovesné vločky, pudinkový prášek, obilná kávovina - melta apod. Zjistilo se, že oves v menších množstvích celiatici dobře snášejí, avšak výrobky s názvem „ovesný“ často obsahují i směsi jiných obilovin, takže lepek se v nich nakonec nachází. Do diety se proto nedoporučuje zařazovat ani výrobky z ovsa.
Poznámka: Pacient, který dodržuje bezlepkovou dietu, měl by si předtím, než bude konzumovat nový anebo neznámý výrobek, důkladně prostudovat informace pro spotřebitele uvedené na obalu. V případě nejistoty je potřebné se informovat u výrobce.
Mezi vhodné potraviny, které se mohou zařazovat do bezlepkové diety a zčásti nahrazují běžné obilniny, patří kukuřice, brambory, sója, proso, amarant, pohanka, fazole, rýže (někdy při těžších formách onemocnění způsobuje problémy) a výrobky z nich (mouky, kaše, škroby atd.).
Co Vám nabízejí produkty Clean Inside® - očista střev?
Clean Inside® - očista střev v zájmu úplné očisty střev, detoxikace, zachování zdraví a vitality organismu obsahuje tři výrobky:
Prvním výrobkem je Clean Inside® - očista střev, což je vlákninový doplněk. Tento produkt je nejdůležitějším faktorem při tom, aby očista střeva proběhla optimálně. Pomocí vláknin z léčivých rostlin, které se nacházejí v produktu, předchází usazování dalších toxických látek...