Méregtelenítés garanciával Természetes méregtelenítés Nem génmanipulált Svájci minőség

Bakterie kyseliny mléčné – probiotika – jak pomáhají

Bakterie kyseliny mléčnéOrganismus dospělého člověka se snaží žít v symbióze s více než 400 bakteriemi střevní mikroflóry. Tak je tomu v případě každého člověka, ovšem střevní mikroflóra každého jedince je charakteristická, složení a její činnost jsou ryze individuální.

Žaludek v podstatě bakterie neobsahuje, a tenké střevo jich obsahuje jen malé množství bakterií. Avšak tlusté střevo je jimi doslova „nabité“ (50% hmotnosti stolice tvoří bakterie).

Složení střevní mikroflóry z fyziologického hlediska je v rovnováze. Rovnováha se však může narušit kromě jiného v důsledku následujících faktorů:

- různá infekční a neinfekční onemocnění,

- metabolická porucha,

- opakované stresové situace,

- nevhodné stravovací návyky,

- častá léčba antibiotiky.

Ve zdravém organismu tvoří bakterie žijící v trávicím traktu dynamicky fungující komunitu. Rozhodující roli přitom mají „prospěšné“ bakterie, a z nich v první řadě bakterie kyseliny mléčné (probiotika). Tyto bakterie dostaly své pojmenování na základě toho, že z mléčného cukru a z různých jiných cukrů vytvářejí kyselinu mléčnou a různé organické kyseliny. Probiotika mají příznivé účinky na organismus, v důsledku čehož se bakterie, způsobující nemoci a hnilobné procesy, zlikvidují. Tvorba kyseliny mléčné snižuje hodnotu PH ve střevě, což je pro bakterie, způsobující hnilobný proces, nepříznivé.

Probiotika dále produkují vitamín K a taktéž rozkládají žlučové kyseliny. Probiotika tak zabraňují přeměně žlučové kyseliny na fekální žlučové kyseliny, které by mohly sehrávat roli při vzniku nádorů v tlustém střevě. Probiotika mají také schopnost produkovat bakteriociny pro potřeby organismu. Bakteriociny jsou antibakteriální peptidy, anebo proteiny, které zabraňují přemnožení bakterií, které způsobují onemocnění a hnilobný proces.

Probiotika patří do skupiny mikroorganismů, které udržují mikrobiální rovnováhu v lidském těle, a proto je nazýváme přátelskými, anebo prospěšnými bakteriemi. Probiotika se nacházejí nejenom po celé délce střevní mikroflóry, ale například i v pochvě. Probiotika zastávají hlavní roli při uchování lidského zdraví. Ve střevech se nacházející probiotikum bezprostředně chrání sliznici střev vůči patogenním bakteriím, takže jejich přítomnost a taktéž jejich metabolická aktivita znamená první linii obrany sliznice v organismu.

Složení mikroflóry se mění

Řada studií prokázala, že výživa a věk jsou hlavními faktory, které ovlivňují složení střevní mikroflóry. Strava chudá na vlákniny, přibývající věk - to vše přispívá k tomu, že počet prospěšných bakterií - probiotik - se snižuje, anebo probiotika úplně vymizí.

Množství patogenních enterokoků, enterobakterií a klostridií se naopak zvyšuje. Tento proces může vést k nahromadění toxických látek, k rakovině a k dysfunkci jater.

Nárůst počtu „prospěšných” bakterií, tedy probiotik, můžeme cíleně podporovat pomocí prebiotik. Prebiotika jsou nestravitelné části potravin, které selektivně stimulují bifidobakterie a laktobakterie, takže „prospěšné” bakterie, tzv. probiotika v tlustém střevě se rozmnoží a mají tak příznivý vliv na organismus.

Stejně jako vlákniny nacházející se v potravinách, ani prebiotika nejsou stravitelná, ale jejich fyziologická role se často od role vlákniny liší.

Některá prebiotika totiž s mimořádnou účinností dokážou podporovat nárůst počtu „prospěšných” baktérií, tzv. probiotik, a zároveň přispívají ke snížení počtu patogenních bakterií ve střevní mikroflóře. Patogenní bakterie totiž využívají prebiotika jen v malé míře, resp. je při svém množení nevyužívají vůbec.

V každém doposud dostupném prebiotickém přípravku se nachází sacharid (oligo- anebo polysacharid). V deseti humánních studiích bylo popsáno, že nejlepší efekt měly frukto-oligosacharidy (FOS), které mají za následek (v případě příjmu 1 – 20 g FOS denně) desetinásobný nárůst počtu bifidobakterií.

Probiotika hrají při ochraně zdraví trávicího traktu rozhodující roli. Kapsle, které odolávají žaludečním kyselinám, vedle 8 různých druhů „prospěšných“ bakterií obsahují i prebiotika FOS, čímž jedinečně doplňují výživu. Užívání se doporučuje zároveň s jakýmkoliv vnitřně čistícím programem.

Swiss Probiotix®

Swiss Probiotix® - Probiotikum prémiové kvality

Swiss Probiotix® je vysoce účinný, lyofilizovaný, profesionálně vyvinutý probiotický doplněk, rozpustný ve střevech, ve vegetariánských kapslích. Obsahuje 10 účinných druhů bakterií s minimálně 4 miliardami buněk v kapsli. Díky svému složení zabezpečuje rovnovážnou směs důležitých druhů střevních bakterií. Vhodné také pro vegetariány. Zdravá flóra tlustého střeva poskytuje základ silnému imunitnímu systému, základ pro zdraví a dlouhý život. Probiotika jsou prospěšné bakterie, které chrání střevní systém člověka.